Gators Split with Bulldogs

Women improve to 2-1 on the year, men move to 2-1 in 2022 campaign

Florida’s swimming and diving program split with the Georgia Bulldogs on Friday morning in Gabrielsen Natatorium.

The 11th-ranked women’s team defeated the No. 15 Georgia Bulldogs 173.5-126.5, while the No. 3 men’s program fell to the No. 7 Georgia Bulldogs 156.0-144.0.

The women claimed 10 first-place finishes on Friday morning, followed by seven on the men’s side.

Women’s 400 Medley Relay
Florida’s relay quartet of Talia Bates, Nina Kucheran, Olivia Peoples, Ekaterina Nikonova finished second overall with a time of 3:36.49 to kick off the meet for the Gators. Aris Runnels, Tylor Mathieu, Amanda Ray and Micayla Cronk followed in fourth place with a time of 3:41.98, while the grouping of Mary Kate Kelley, Jessica Strong, Allie Piccirillo and Mabel Zavaros finished fifth, touching the wall in a time of 3:50.45.

Men’s 400 Medley Relay
The Gator men started off the meet with a relay win in the 400 medley, with the quartet of Adam Chaney, Aleksas Savickas, Eric Friese and Alberto Mestre finishing with a time of 3:10.53. The grouping of Cameron Abaqueta, Julian Smith, Mason Laur and Macguire McDuff touched the wall second overall with a time of 3:16.06, while Joaquin Gonzalez Pinero, Dillon Hillis, Billy Jones and Dawson Joyce finished fourth with a combined swim of 3:20.90.

Women’s 1000 Free
The Gators claimed spots 2-5 in the 1000 freestyle event, with Anna Auld leading the way with a time of 9:47.29. Hayden Miller (9:56.07), Elise Bauer (9:57.89) and Camille DeBoer (10:00.52) rounded out spots 3-5.

Men’s 1000 Free
Brennan Gravley (9:05.69), Tyler Watson (9:14.35), Eric Brown (9:17.03) and Trey Freeman (9:17.87) finished 3-6, respectively, in the men’s 1000 freestyle race.

Women’s 200 Free
Katie Mack led the Gators in the 200 free, finishing second overall with a time of 1:47.57. Kathleen Golding (1:49.23) and Hayden Miller packed the 3-4 punch, while Micayla Cronk rounded out the event in eighth with a time of 1:52.57.

Men’s 200 Free
Julian Smith (1:35.96) posted the second-place finish in the men’s 200 free, followed closely behind by Alfonso Mestre (1:36.51) and Oskar Lindholm (1:36.84), who touched the wall third and fourth, respectively. Jake Mitchell finished seventh with a time of 1:38.33.

Women’s 100 Back
Talia Bates recorded a swim of 54.00 in the 100 back to claim second place, while Aris Runnels and Mary Kate Kelley finished fourth and sixth, with times of 54.97 and 55.63, respectively.

Men’s 100 Back
The Gators finished 5-7 in the men’s 100 back, with Cameron Abaqueta leading the way for Florida with a swim of 49.34. Billy Jones touched the wall in 50.35, followed by a swim of 52.09 by Eric Brown.

Women’s 100 Breaststroke
Nina Kucheran (1:01.48) and Tylor Mathieu (1:02.48) finished second and third, respectively, in the 100 breaststroke, while Olivia Peoples and Jessica Strong touched the wall in sixth and seventh, with times of 1:04.44 and 1:05.21.

Men’s 100 Breaststroke
Aleksas Savickas claimed the top spot in the men’s 100 breaststroke, finishing with a time of 53.78. Raphael Rached Windmuller (55.41) and Dillon Hillis (55.99) finished third and fourth, while Amro Al-Wir rounded out the Gator swimmers in eighth with a time of 57.44.

Women’s 200 Fly
Amanda Ray led all swimmers in the women’s 200 fly, touching the wall first with a time of 1:58.15. Zoe Dixon followed closely behind in third with a swim of 1:59.95, while Mabel Zavaros (2:00.13) and Allie Piccirillo (2:00.94) finished fifth and sixth.

Men’s 200 Fly
The Gators packed the 3-4 punch with Joaquin Gonzalez Pinero and Mason Laur swimming times of 1:46.30 and 1:47.97, respectively, while Brennan Gravley finished sixth with a time of 1:49.61.

Women’s 50 Free
Florida once again claimed the top spot in the women’s 50 free, with Katie Mack touching the wall in 22.62. Ekaterina Nikonova finished third with a time of 22.78, while Georgia Bates placed fifth after her swim of 23.90.

Men’s 50 Free
The Gators claimed spots 2-4 with Macguire McDuff (19.97), Adam Chaney (20.01) and Alberto Mestre (20.12). Eric Friese rounded out the Florida swimmers in the event with a sixth-place finish and a time of 20.80.

Women’s 3-meter Diving
Carina Lumia won the women’s 3-meter springboard, claiming the top spot with a score of 297.30. Casey Greenberg (268.80) and Elettra Neroni (259.95) finished fourth and fifth, respectively.

Men’s 1-meter Diving
Skip Donald and Elisha Dees finished 1-2 for Florida in the men’s 1-meter springboard event, finishing with scores of 340.43 and 320.93, respectively.

Women’s 100 Free
Ekaterina Nikonova and Katie Mack placed 1-2 in the women’s 100 free, posting times of 49.14 and 49.41, respectively. Micayla Cronk swam a 50.59 to touch the wall fifth overall, while Georgia Bates finished eighth with a time of 52.11.

Men’s 100 Free
The Gators claimed the two top spots in the men’s 100 free, with Julian Smith (43.65) winning the event and Alberto Mestre (43.78) finishing second. Macguire McDuff posted a fourth-place finish with his time of 44.79 and Dawson Joyce (47.19) rounded out the event with an eighth-place finish.

Women’s 200 Back
Zoe Dixon won the women’s 200 back with a swim of 1:56.00, followed by Mabel Zavaros’ third-place finish (1:57.78). Mary Kate Kelley recorded a swim of 1:59.33, good for fourth overall, while Aris Runnels placed eighth with her time of 2:03.17.

Men’s 200 Back
The Gator men finished 5-8 in the 200 back, with Adam Chaney leading the Florida swimmers with a time of 1:47.37. Mason Laur (1:48.51), Joaquin Gonzalez Pinero (1:49.95) and Cameron Abaqueta (1:51.97) rounded out the 6-8 places, respectively.

Women’s 200 Breaststroke
Nina Kucheran (2:13.75) and Tylor Mathieu (2:15.36) touched the wall in second and third place to lead the way for Florida in the 200 breaststroke. Olivia Peoples notched a sixth-place finish with her time of 2:20.24, while Jessica Strong’s swim of 2:22.42 was good for seventh place.

Men’s 200 Breaststroke
Aleksas Savickas and Raphael Rached Windmuller finished first and second in the men’s 200 breaststroke, recording swims of 1:57.08 and 2:00.64. Oskar Lindholm (2:05.39) touched the wall sixth and Amro Al-Wir rounded out the Gators in seventh with a time of 2:05.41.

Women’s 500 Free
Hayden Miller claimed the top spot in the women’s 500 free, finishing with a time of 4:43.56. She was followed closely behind by Anna Auld, who claimed second place with her swim of 4:48.11. Elise Bauer (4:54.34 | 6th) and Camille DeBoer (4:58.85 | 8th) rounded out the Gators in the event.

Men’s 500 Free
Alfonso Mestre led the way for Florida in the 500 free, placing second with a time of 4:19.62. Jake Mitchell (4:30.26) and Tyler Watson (4:30.81) finished fifth and sixth, respectively, for the Gators, while Trey Freeman rounded out the group in eighth with a time of 4:34.18.

Women’s 100 Fly
Talia Bates won the 100 fly for the Florida women, finishing with a time of 53.93. Aris Runnels touched the wall third with her swim of 54.98, while Amanda Ray (55.32) and Georgia Bates (55.69) placed fifth and seventh, respectively.

Men’s 100 Fly
The Gator men finished the 100 fly 5-7, with Eric Friese touching the wall in 48.33 to claim fifth place. Billy Jones’ time of 48.98 was good for sixth place, while Dillon Hillis swam a 49.88 to finish seventh.

Women’s 1-meter Diving
Elettra Neroni and Carina Lumia grabbed the top two spots on the 1-meter springboard, finishing with scores of 283.95 and 280.43. Casey Greenberg rounded out the Gators with a 238.28 performance in the event.

Men’s 3-meter Diving
Skip Donald won his second event of the day on the 3-meter springboard, registering a score of 362.85. Elisha Dees finished fourth with a score of 312.68.

Women’s 400 IM
Mabel Zavaros claimed the top spot in the final individual race of the meet, finishing with a time of 4:13.06. Zoe Dixon touched the wall second with a swim of 4:15.73, while Anna Auld (4:17.05) and Kathleen Golding (4:18.13) finished fourth and fifth, respectively.

Men’s 400 IM
Joaquin Gonzalez Pinero led the Florida swimmers in the 400 IM, touching the wall second with a time of 3:50.51. Mason Laur (3:54.54), Eric Brown (3:54.56) and Brennan Gravley (3:55.99) finished 4-6.

Women’s 200 Free Relay
The relay team of Talia Bates, Micayla Cronk, Katie Mack and Ekaterina Nikonova touched the wall first with a combined time of 1:30.24 in the final event of the meet. The quartet of Georgia Bates, Olivia Peoples, Elise Bauer and Nina Kucheran followed closely behind in third with a time of 1:34.41.

Men’s 200 Free Relay
The men also won the 200 free relay, with the grouping of Alberto Mestre, Adam Chaney, Eric Friese and Macguire McDuff finishing with a time of 1:18.83. The relay team of Julian Smith, Oskar Lindholm, Dawson Joyce and Alfonso Mestre followed in third place with a time of 1:20.89. The Gators were rounded out by the quartets of Cameron Abaqueta, Jake Mitchell, Trey Freeman and Billy Jones (1:24.56 | 7th) and Dillon Hillis, Eric Brown, Aleksas Savickas and Brennan Gravley (1:25.33 | 8th)

Up Next
The Gators are back in action on Nov. 5, when the teams host Tennessee at the Stephen C. O’Connell Center Natatorium. The meet is slated for a 10 a.m. start.

For more Florida College News visit: www.communitynewspapers.com

For more sports coverage from NBA,NFL, to NCAA contact Julian Ojeda: julian@communitynewspapers.com


Connect To Your Customers & Grow Your Business

Click Here

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here